مقايسه آگهی ها

قوانین آپارتمان‌نشینی | املاک عظیمیان

قوانین آپارتمان‌نشینی | املاک عظیمیان

قوانین آپارتمان‌نشینی

به وجود آمدن آپارتمان‌های بلند و روی آوردن سریع و شتابزده مردم به زندگی آپارتمان‌نشینی آنقدر یکدفعه اتفاق افتاد که همین مردم فرصت نکردند محیط زندگی و شناخت اجتماعی‌شان را نسبت به زندگی مرتفع‌نشینی تغییر دهند.

بگذارید واضح‌تر بگویم، این میهمان ناخوانده به اسم «آپارتمان‌نشینی» که سبک ویژه زندگی را با خود به ارمغان آورد آنقدر رعد آسا شکل گرفت که مردم فرصت نکردند در مورد کم و کیف این نوع زندگی خاص و جدید اطلاعات کسب کنند.

نتیجه چنین اتفاقی آن شد که فرهنگ آپارتمان‌نشینی بین مردم روند کند‌تری نسبت به رشد سکونت در آن داشته باشد که گاه مایه دوگانگی بین ساکنین و مدیران آپارتمان می‌شود. ناگفته نماند این مشکلات کماکان نیز ادامه‌دارد.

نکته مهم و تقریباً نادیده گرفته شده در حقوق آپارتمان‌نشینی این است که همه اعضای ساکن در آپارتمان نمی‌توانند از فضای مشاع یا به اصطلاح عمومی آپارتمان استفاده شخصی کنند.


قوانین آپارتمان نشینی

این مسئله دربرگیرنده بهره‌گیری بی‌اجازه بعضی از ساکنین از فضای پاگرد به عنوان محلی برای قرار دادن جاکفشی یا گلدان‌ها می‌شود.

البته جا دارد اینجا نکته‌ای مهم را یادآوری کنم و آن این است که همه شروط و قوانین آپارتمان‌نشینی ممکن است به خاطر تفاهم شکل گرفته میان ساکنین یا طبق تأیید اعضای هیئت مدیره ساختمان تغییر پیدا کند.

نمونه‌اش همین گذاشتن جاکفشی و گلدان در فضای پاگرد است که اغلب ساکنین نسبت به این مسئله به شرطی که مانع رفت و آمد و جابجایی بقیه همشایه ها نشود، مشکلی ندارند.

در بیشتر موارد کسانی که ساکن مجتمع‌های چندین طبقه هستند مالک واقعی واحد خود نیستند و مستأجر هستند.

  • سؤال مهم این است که در این شرایط پرداخت هزینه شارژ برعهده کیست؟
  • یا اینکه واحدی که از مشاعات ساختمان استفاده نمی‌کند هم ملزم به پرداخت حق شارژ است؟
  • واحد مسکونی که مدتی تخلیه بوده یا ساکن آن مسافرت بوده از پرداخت شارژ معاف است؟

 


کارشناسان ما در پاسخ به این سؤال‌ها می‌گویند: قانون تملک آپارتمان‌ها در مورد اینکه پرداخت هزینه شارژ با مستأجر یا مالک است اظهارنظر صریحی نکرده است. ولی با توجه به تبصره ماده ۳ آئین‌نامه می‌توان چنین نتیجه گرفت که اگر قراردادی بین مالک و مستأجر در مورد پرداخت هزینه شارژ ساختمان منعقد نشده باشد، پرداخت این هزینه به عهده مستأجر و استفاده کننده از ملک استیجاری است.

قوانین آپارتمان نشینی

گاهی پیش می‌آید که اگرچه با توجه به قرارداد خصوصی، پرداخت هزینه‌های شارژ ساختمان به عهده مالک گذاشته شده است ولی مالک از پرداخت آن پرهیز می‌کند. در این شرایط مستأجر می‌تواند از محل مال‌الاجاره، هزینه‌های مربوطه را پرداخت کند. ولی ضرورت و اهمیت این موضوع به حدی است که قانونگذار در مواردی مالک و مستأجر را به صورت مشترک مسئول پرداخت شارژ و هزینه عمومی ساختمان قلمداد کرده است. بنا بر نظر قانونگذار در صورتی که پرداخت هزینه‌های مشترک ساختمان بر دوش مستأجر باشد ولی او از پرداخت چنین هزینه‌هایی امتناع کند، مدیر یا مدیران ساختمان می‌توانند طبق قوانین مربوطه اقدام نمایند.

نکته مهم اینکه اگر خواستید یک واحد از یک آپارتمان را بخرید، پس از اینکه از سابقه ثبتی ملک، پرداخت عوارض شهری و مالیات توسط مالک قبلی یقین حاصل کردید باید از تسویه حساب مالک قبلی با مدیر ساختمان در باره هزینه‌های مشترک ساختمان اصطلاحا شارژ آپارتمان نیز مطمئن شوید.طبق ماده ۱۲ قانون تملک آپارتمان‌ها قانونگذار دفاتر اسناد رسمی را موظف کرده است که در هنگام تنظیم هر سند انتقال، اجاره، رهن و صلح گواهی مربوط به تسویه حساب هزینه‌های شارژ را که به تأیید مدیر ساختمان رسیده از مالک مطالبه نماید.

در بسیاری موارد مشکل پرداخت هزینه شارژ به این دلیل است که مالک یا مستأجر با استناد به حضور نداشتن یا اقامت نکردن در واحد از پرداخت هزینه‌های شارژ سر باز می‌زند.در قانون برای چنین مشکلاتی راهکار قضایی درنظر گرفته شده است، حق شارژ و هزینه تعمیرات ساختمان به بودن یا نبودن افراد در منزل یا حتی به کم یا زیاد مصرف کردن انرژی ربطی ندارد.

هیچ کس هم نمی‌تواند با مصوبه مجمع عمومی ساختمان یا اکثریت ساکنین مجتمع مسکونی مخالفت کرده و از پرداخت شارژ پرهیز کند.طبق  ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها مصوب اسفند ۱۳۴۳ پرداخت حق شارژ ساختمان به صورت ماهانه الزامی است چه درصورت استفاده و چه در صورت ذخیره در صندوق آپارتمان.

اگر ساکن واحد آپارتمانی (مستأجر یا مالک) از پرداخت شارژ و هزینه‌های مشترک ساختمان خودداری کرد، هیئت مدیره ساختمان موظف است ابتدا به صورت کتبی به خاطی درباره عدم پرداخت هزینه شارژ تذکر دهد. در صورت پرداخت نشدن دوباره حق شارژ، هیئت مدیره ساختمان می‌تواند با مراجعه به نزدیک‌ترین مجتمع قضایی محل آپارتمان، اظهار‌نامه‌ای برای شخص خاطی ارسال کند و به او فرصت ۱۰ روزه برای تسویه حساب با مدیر ساختمان بدهد.

در این زمینه قانونگذار این اطمینان را می‌دهد که اگر برای بار دوم همین فرد از دادن شارژ پرهیز کرد، مدیران ساختمان می‌توانند با مراجعه به اداره ثبت محل و به استناد اظهار نامه تقاضا اجرائیه کنند.

اگر در این مرحله هم شخص خاطی توجهی به اجرائیه ثبت نکرد، مدیران ساختمان می‌توانند به استناد تبصره یک ماده ۱۰ به دادگاه حقوقی قانون مراجعه و شکایتی علیه مالک یا مستأجر تسلیم دادگاه کنند.

دادگاه موظف است به اینگونه شکایات خارج از نوبت رسیدگی کند، حکم محکومیت فرد خاطی را در اولین فرصت رسیدگی صادرکند، فرد را ملزم به تسویه حساب و جریمه دو برابر بدهی و گاهی محرومیت‌های قانونی مانند خدمات مشترک ازجمله شوفاژ، آب گرم، گاز و. . . محکوم نماید.

 

 

کارشناسان ما درباره مبنای هزینه‌های مشترک آپارتمانی افزودند:


تعیین روش محاسبه هزینه‌های مشترک آپارتمان قبل از هر چیز به اراده و تصمیم ساکنین همان ساختمان برمی‌گردد که می‌توانند به هر نحوی آن را تعیین کنند.

 اگر روش خاصی به این منظور تعیین نشده باشد، سهم هر یک از مالکان یا استفاده‌کنندگان از هزینه‌های مشترک بر دو پایه است:

نخست اینکه آن قسمت که بستگی به مساحت زیربنای قسمت اختصاصی دارد همانند آب، گازوئیل، گاز، آسفالت پشت بام و… به نسبت مساحت واحد به مجموع مساحت قسمت‌های اختصاصی تمام ساختمان محاسبه می‌شود.

در دومین حالت سایر مخارجی که ارتباطی به میزان مساحت زیربنا ندارد همانند هزینه‌های مربوط به سرایدار، نگهبان، متصدی آسانسور، هزینه نگهداری شوفاژ خانه و تأسیسات، تزئینات قسمت‌های مشترک ساختمان و پاکیزگی محوطه به طور مساوی محاسبه می‌شود.

در هر صورت هر یک از واحدها که در باره سهمیه یا میزان هزینه مربوط به سهم خود معترض باشد، می‌تواند به مدیر مراجعه و تقاضای رسیدگی کند و در صورت رد اعتراض یا ترتیب اثر ندادن به اعتراض، به دادگستری مراجعه کند.

درباره املاک عظیمیان


املاک عظیمیان

 

در گستره امور ملکی مشاورین امین و صادق شما انگشت شمارند

املاک عظیمیان در سال ۱۳۹۵ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

این املاک دارای جامع ترین وب سایت املاک در محله های منطقه یک اقدسیه، آجودانیه، فرمانیه، اندرزگو، قیطریه، کامرانیه، نیاوران، صاحبقرانیه، لواسان، زعفرانیه، پاسداران شمالی، سهروردی شمالی، دیباجی شمالی،  جمشیدیه، شمال کاخ نیاوران، نوبنیاد، پل رومی، ازگل، بلوار ارتش، سوهانک، دارآباد، اراج، محلاتی، مینی سیتی، شهرک نفت، دزاشیب، ولیعصر و ونک می‌باشد.

از جمله امکانات اینترنتی املاک عظیمیان دارا بودن کامل ترین کانال تلگرام و پیج اینستاگرام است که به راحتی در دسترس هستند.

شما میتوانید در وب سایت املاک عظیمیان  برای درخواست ملک و یا ثبت ملک خود ( خرید . فروش . رهن . اجاره )  اقدام نمایید.

پست‌های مرتبط

سند اوقافی چیست؟ | املاک عظیمیان

در گوشه و کنار شهر املاکی تحت عنوان اوقافی وجود دارند...

ادامه مطلب
توسط مدیر

دلایل مراجعه به مشاور املاک | املاک عظیمیان

شاید شما هم از افرادی باشید که قصد خرید یا رهن و اجاره...

ادامه مطلب
توسط مدیر

قوانین آپارتمان‌نشینی | املاک عظیمیان

قوانین آپارتمان‌نشینی به وجود آمدن آپارتمان‌هاي...

ادامه مطلب
توسط مدیر

پیوستن به گفتگو