خانه / اخبار اقتصادی املاک و مستغلات / منطقه 1 تهران را بهتر بشناسیم ( قسمت دوم )

منطقه 1 تهران را بهتر بشناسیم ( قسمت دوم )

آشنایی با منطقه 1 تهران قسمت دوم

در قسمت قبلی آشنایی با منطقه 1 تهران راجب به کلیات منطقه و نقاط شاخص آن با شما صحبت کرده‌ایم. در این مقاله قصد داریم تا بیشتر شما را با منطقه 1 تهران آشنا کنیم تا اگر قصد خرید خانه در این منطقه را  دارید، بتوانید به خوبی آن را بشناسید.

جاذبه‌های گردشگری منطقه 1 کدام است؟

کوهپیمایی در دربند

اگر قصد دارید تا از پیاده روی خوب و هوای عالی لذت ببرید، کافیست که از میدان تجریش به سمت دربند بروید. کوهپیمایی در بند از میدان مجسمه آغاز می‌شود و تا دل البرز ادامه پیدا می‌کند. در این مسیر با آبشار دوقلو موجه خواهید شد که در ارتفاع 2700 متری قرار گرفته است. بلافاصله بعد از آن با پناهگاه شیرپلا روبرو می‌شوید که می‌توانید برای استراحت از آن استفاده کنید.

درکه یا دربند؟

درکه همانند دربند برای افرادی که توانایی خارج شدن از تهران را ندارند و قصد دارند یک روز از آب و هوای خوب تهران و حاشیه‌های آن لذت ببرند، می‌تواند مکان بسیار مناسبی باشد. در طول مسیر درکه به صورت تمام وقت از کنار رودخانه عبور خواهید کرد.

لذت اسکی در شمشک

پیست اسکی شمشک در 58 کیلومتر شمال شرق تهران قرار گرفته که دارای بیش از 3000 متر فضا برای ورزش‌های زمستانه می‌باشد. در منطقه شمشک هتل‌های خوبی برا اقامت وجود دارد. علاوه بر هتل‌ها، تله‌سیژ و تله اسکی در این پیست قرار دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. البته که هر ساله در این پیست مسابقات بین المللی برگذار می‌شود.

موقعیت جغرافیایی

این منطقه از طرف شمال محدود به ارتفاعات ۱۸۰۰ متری دامنه جنوبی کوه‌های البرز، از جنوب به بزرگراه چمراه حد فاصل دو راهی هتل آزادی و بزرگراه مدرس و پل آیت‌الله صدر و از غرب به اراضی رودخانه درکه و از شرق نیز به انتهای بزرگراه ارتش – کارخانه آسفالت و منبع نفت شمال شرق تهران محدود می‌شود.

میدان قدس

این میدان در منطقه 1 شهرداری تهران در نزدیکی میدان تجریش واقع شده است. این میدان در شمال تهران قرار دارد.  میدان قدس نقطه‌ی پایانی خیابان دکتر شریعتی می‌باشد. بازار تجریش و بیمارستان شهدا در امتداد فاصله‌ی میدان تجریش و میدان قدس واقع شده است.

مراکز درمانی

منطقه 1 تهران از مراکز درمانی بسیار خوبی برخوردار بوده است. از شاخص ترین بیمارستان‌هایی که در این منطقه به خدمات دهی مشغول هستند می‌توان به بیمارستان قلب جماران، بیمارستان تخصصی بیماری‌های ریوی مسیح دانشوری، بیمارستان شهدای تجریش، بیمارستان محک و بیمارستان روانپزشکی رضاعی اشاره کرد.

در اینجا اسامی مراکز درمانی منطقه یک تهران را مشاهده می‌کنید:

 • درمانگاه ولنجک
 • درمانگاه خانواده و کودک
 • درمانگاه شهدای اوین
 • درمانگاه حصاربوعلی
 • درمانگاه قیطریه
 • درمانگاه پایتخت
 • درمانگاه کوثر
 • درمانگاه حصاربوعلی
 • درمانگاه قیطریه
 • درمانگاه کوثر
 • درمانگاه رضویه
 • درمانگاه شمیرانات
 • درمانگاه اقدسیه
 • درمانگاه مروارید
 • درمانگاه فرشته
 • درمانگاه سعد دربند
 • درمانگاه چیذر
 • درمانگاه شهدای تجریش

محله‌های معروف منطقه 1 را بشناسیم

 • ولنجک

ولنجک یکی از محله‌های شمال غرب تهران و شمیرانات می‌باشد. ولنجک از کوهپایه‌های قله توچال محسوب می‌شود.

ولنجک در شمال به ارتفاعات توچال، از جنوب به بزرگراه پارک وی، از شرق به رودخانه‌ی ولنجک و از غرب به محله‌ی درکه می‌رسد. این محله در ناحیه دو از منطقه 1 شهرداری تهران قرار دارد و جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری برابر با ۲۲۷۴۲ نفر بوده‌است.

از اماکن مهم این محله می‌توان به بام تهران، تله کابین توچال و  دانشگاه شهید بهشتی و سالن اجلاس سران اشاره کرد.

محله‌ی ولنجک در اوایل میزبان کشاورزان و دامداران اطراف تهران بوده است. ولجک رفته رفته تبدیل به محله‌ی امروزی شد که از موقعیت بسیار خوبی هم برخوردار است.

 • سوهانک

سوهانک در گذشته جزء روستاهای اطراف تهران بوده است. اما رفته رفته با رشد شهر تهران، جزء شهر تهران شد و به یکی از محله‌های منطقه 1 تهران تبدیل شد. در اصل ساخت و ساز در محله‌ی سوهانک از سال 1342 شروع شد و با گذشت زمان بافت امروزی آن شکل گرفت. از خیابان‌های اصلی محله سوهانک میتوان به خیابان سلمان، خیابان درمانگاه، خیابان سوهانی اشاره کرد. سوهانک تهران در نزدیکی محله خوش آب‌و‌هوای ازگل قرار دارد.

 • الهیه

محله‌ الهیه یکی از محله‌های شمالی تهران به شما میرود که در گذشته خور آذین نام داشت. سپس میرزا جعفر حکیم الهی این اراضی را از بانو فخر الدوله خریداری کرد، نام این منطقه به الهیه تغییر پیدا کرد. از مهم ترین خیابان‌های الهیه می‌توان به خیابان فرشته، خیابان تختی، الهیه، پارسا، صحرا، چناران، سروستان، کامران، کوهیار، نمازی، خزر، بوسنی و هرزگوین و جردن اشاره کرد. محلات اطراف الهیه عبارتند از قیطریه در شرق ،تجریش در شمال، محمودیه در غرب و امانیه در جنوب اشاره کرد. از مجتمع های تجاری این محله می‌توان به مجتمع مدرن الهیه، سام سنتر و… اشاره کرد.

 • نیاوران

نیاوران یکی از محله هاى شمال شهر تهران و منطقه‌ی شمیران است که در دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار دارد. این محله که بخضی از منطقه1 تهران و شهرستان شمیران می‌باشد. این منطقه از شمال با ارتفاعات کلکچال، از غرب با تجریش، از شرق با دارآباد و از جنوب با فرمانیه، کامرانیه و دزاشیب همسایه است. خیابان نیاوران خیابان اصلی این منطقه است که از میدان نیاوران آغاز شده و تا میدان قدس در تقاطع خیابان شریعتی امتداد دارد.البته که امروزه خیابان نیاوران به خیابان شهید باهنر تغییر نام پیدا کرده است. همچنین میدان نیاوران به میدان باهنر تغییر پیدا کرده است. دلیل نام گذاری نیاوران بر اساس یک ریشه‌شناسی عامیانه، منطقه‌ی نیاوران در گذشته پر از نیزارهایی بوده‌ که مردم برای جمع‌آوری و استفاده از نی‌های موجود در آن، به این منطقه می‌رفتند و همراه خود نی می‌آوردند؛ به همین خاطر این منطقه به «نی‌آوران» معروف می‌شود که به مرور زمان به «نیاوران» تغییر نام پیدا می‌کند.به خاطر شیب موجود در منطقه‌ی نیاوران، ساختار معماری ویژه‌ای در آن به چشم می‌خورد. همچنین واقع شدن در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا، آب و هوایی سرد تر از دیگر نقاط تهران را باعث شده‌است.

 • زعفرانیه

زعفرانیه یکی از گران قیمت ترین مناطق تهران به شمار میرود که در شمال شهر تهرانو منطقه‌ی شمیران قرار گرفته است. این محلّه که در کوهپایه‌های رشته کوه البرز قرار دارد، و آمیزه‌ای از شهرسازی مدرن و سنّتی را در خود جای داده است.

زعفرانیه از شمال به ارتفاعات توچال، از جنوب به خیابان ولیعصر ( پهلوی ) و محمودیه، از شرق به تجریش و از غرب به رودخانه‌ی ولنجک محدود شده است. زعفرانیه یکی از مرتفع‌ترین محله‌های پایتخت بوده و ۱۶۵۰ تا ۱۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع گرفته است. این محله در ناحیه ۲ از منطقه 1 شهراداری تهران قرار دارد و جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری برابر با ۲۴٬۴۲۵ نفر بوده‌است. اماکن مهمی نظیر کاخ موزه نیاوران، فرمانداری شهرستان شمیران و دادگاه ویژه‌ی روحانیت و چندین سفارتخانه از جمله سفارت‌های آفریقای جنوبی و برزیل در این محله واقع شده است. البته قابل ذکر بوده که زعفرانیه به دلیل قرار گرفتن بر روی گسل شمالی تهران، درصورت بروز زلزله درمعرض آسیب جدی خواهد بود. بخش شمالی محلّه نیز که زیر تله کابین توچال قراردارد، در معرض رانش زمین می‌باشد.

 • قیطریه

قِیطَریه یکی از محله‌های بسیار قدیمی و مرفه نشین شهر تهران به شمار میرود که در شمال این شهر و در شهرستان شمیران قرار دارد. وجود بزرگترین و زیباترین پارک تفریحی منطقه به نام پارک قیطریه از خصوصیات منحصر به فرد زیست‌محیطی این محله به شمار میرود.

این محله با مساحتی معادل ۱٬۵۲۷۱۱۶ کیلومتر مربع در منطقه 1 تهران واقع شده‌است. محدوده فعلی این محله از شمال به خیابان قیطریه، بلوار صبا و شمال پارک قیطریه، از جنوب تا محدوده جهانتاب، از شرق به بلوار قیطریه و شرق پارک قیطریه و از غرب به خیابان شریعتی منتهی می‌گردد.

دلیل شکل‌گیری این محله را نیز مانند بیشتر محلات شمیرانات می‌توان کشاورزی و باغداری دانست. افراد مؤثر در شکل‌گیری آن کارگرانی بودند که برای دیگران کشاورزی و باغداری می‌کردند. انقلاب اسلامی را نیز می‌توان یکی از بزرگترین تحولاتی به‌شمار آورد که باعث رشد جمعیت این محله شده‌است. اقوامی که باعث شکل‌گیری این محله شده‌اند، اقوامی هستند که از شهرستان بروجرد واقع در استان لرستان به این محل آمده‌اند و تشکیل خانواده داده و اساس و بنیان این محله را پی‌ریزی نمودند.

این محله‌ها در اصل به عنوان محله‌های اصلی منطقه 1 تهران به شمار میرود.

 

 

.

 

 

 

 

 

شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[0 امتیاز از مجموع 0 رای]

همچنین ببینید

منطقه 1 تهران را بهتر بشناسید

آشنایی با منطقه 1 تهران (قسمت اول) شهر تهران دارای 22 منطقه شهرداری می‌باشد. هر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button